Skaitmeninių inovacijos centrų vaidmuo ir teikiamos galimybės šiuolaikinėje ekonomikoje

Lietuvoje populiariausias politikos, verslo ir kultūros žurnalas IQ, gegužės 2 d. sukvietė Klaipėdos savivaldą, verslo lyderius, politikos formuotojus ir kitus aktyvius visuomenės veikėjus į IQ rengiamą forumų ciklo renginį “Vakarų galia 2019”. Forumo tikslas – tęsti diskusijas apie regionų patrauklumo didinimą, miesto rinkodarą, emigraciją/migraciją, talentų pritraukimą bei skatinti diskutuoti kitomis aktualiomis temomis.

Pranešimus skaitė ir diskusijas inicijavo: A. Pranckevičius, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas; M. Strėlis, „Orion Securities“ gerovės valdymo skyriaus vadovas; Dr. G. Jurkonienė, kredito biuro „Creditinfo“ pardavimų ir klientų departamento vadovė, G. Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius; J. Rojaka, ekonomikos ir inovacijų ministerijos viceministrė, bei Šarūnas Butkus, „Baltic Tech Park“ direktorius.

Šarūnas Butkus skaitė pranešimą tema „Skaitmeninių inovacijos centrų vaidmuo ir teikiamos galimybės šiuolaikinėje ekonomikoje“. Pranešimo metu pristatė tyrimų centrų, inovacijų laboratorijų, bendradarbystės erdvių svarbą miestams ir regionams.

Pasak Šarūno Butkaus, „pokyčių greitis ir mąstas yra negailetingas, tiems kurie nesugeba žengti „koja-kojon“ su technologijomis ir inovacijomis. Technologijos įgalino sparčią dalinimosi ekonomikos plėtrą, kuri pakeitė tradicinius verslo modelius.“

Baltic Tech Park direktorius pristatė, kad „Pasaulyje pradėjo vystytis atviras inovavimo modelis. Įmonės atsiveria į išorę ir bendradarbiauja su išorės partneriais, siekdamos efektyviau kurti inovacijas. Todėl dėl vykstančių pasikeitimų atsirado „inovacijų tarpininkų“ pozicija. Pasak Š. Butkaus „įmonės pradėjo kreiptis į inovacijų tarpininkus, kurie  padeda įmones susijungti su inovacijų ekosistemos dalyviais ir fasilituoja bendradarbiavimą.“ Viena iš inovacijų tarpininkų formų – bendradarbystės erdvės. Šios erdvės traukia laisvai samdomus specialistus, startuolius, smulkių verslų specialistus, kurie nori lankstumo ir yra jautrūs kainai.

Š. Butkus pastebi, kad „didžiosios kompanijos vis labiau nori būti šalia šių rezidentų, kurių verslo modeliai yra daug lankstesni ir greitesni. Dažnai didžiosios kompanijos mato tai kaip galimybę pasisemti idėjų ir pritraukti talentų.“ Pastebima, kad „sėkmingiausios yra tos erdvės, kurios aktyviai dirba su bendruomenės pritraukimu ir valdymu, per renginius, mokymus ir kitas iniciatyvas. Palaipsniui aplink bendradarbystės erdves susikuria visas inovacijų miestas. Kuriame sukurta visa infrastruktūra įgalinanti skirtingų disciplinų talentus kurti ir savo idėjas paversti prototipais, bandomaisiais gaminiais, juos ištestuoti ir pristatyti rinkai.“

Š. Butkus pastebėjo, kad „Kiekvienais metais bendradarbystės erdvių augimas didėja 20 proc.” Skaitmeninių centrų, bei bendradarbystės erdvių steigimas vyksta visame pasaulyje, tiek Jungtinėse Amerikos Valstijose, tiek Azijoje. Š. Butkus teigė, kad „Europos komisija, matydama kokią naudą bendradarbystės modelis sukuria ekonomikai, pradėjo aktyviai rengti skaitmeninių inovacijų centrų formatą. Šis formatas veikia kaip viena bendra prieiga, kur įmonė, siekia pasitelkusi skaitmeninę technologiją, padidinti savo konkurencingumą, pridėtinę vertę. Įmonė gali gauti visą reikiamą pagalbą ir prieigą prie infrastruktūros, ekspertinių kompetencijų. Inovacijų centrai veikia kaip inovacijų paramos platforma, kaip tinklas. Šiam tinklui priklauso akademinė bendruomenė, verslas, valdžios institucijos ir kt. Šiandien Europos Sąjungoje veikia 480 tokių centrų.“

Baltic Tech Park direktorius pažymėjo, kad Lietuvoje jau veikia penki skaitmeninių inovacijų centrai. Keturi iš jų – Vilniuje, tačiau vienas, Baltijos skaitmeninių inovacijų centras įsikūręs Klaipėdoje, kuris tiek Klaipėdai, tiek Klaipėdos regiono verslui atveria naujas galimybes.

Pranešimo antroje dalyje Š. Butkus pristatė jau veikiantį „Light House coworking“ projektą ir vystomas veiklas. Pasidalino gerąja patirtimi.