Populiarėjanti “workation” tendencija – ar darbas ir poilsis suderinama?

Kalendoriniam pavasariui įsibėgėjus, retas, kuris nesusimąsto apie atostogas. Biuruose plačiau praveriami langai, pietų pertraukos tampa vis ilgesnės ir ilgesnės, grįžti prie darbo stalo darosi vis sunkiau ir sunkiau. Susikoncentruoti į pagrindinius tikslus, užbaigti pradėtus projektus – darbuotojui tampa didžiulis iššūkis, reikalaujantis papildomų pastangų.

Siekiant išspręsti šią problemą ir produktyviai išnaudoti darbo laiką, įmonės renkasi šiuolaikišką sprendimą – “workation”. Angliškas terminas “workation” – tai tendencija išvykti iš esamo biuro ir derinant darbą su poilsiu, dirbti nuotoliniu būdu, turint tik būtiniausius įrankius – kompiuterį ir internetą.

Šis pasirinkimas ypač populiarus ne tik tarp laisvai samdomų darbuotojų, mikro įmonių bet ir tarp didelių kompanijų, kurių padaliniai išsidėstę skirtinguose miestuose. “Workation” forma leidžia bent kartą per metus susiburti visam kolektyvui į vieną vietą ir bendrauti gyvai, ne tik elektroniniais laiškais.

Vilnietis Raimundas Sakalauskas, dirbantis iOS programuotoju kompanijoje “Particle” į Klaipėdą atvyksta jau septintą vasarą iš eilės. “Pirmą kartą atvažiavau 2013 metais. Didžiausi privalumai man tai galimybė per pusvalandį esant vėjui nuvažiuoti nuo biuro iki jūros, kur galiu plaukti ar banglente ar kaitu. Kiti privalumai yra mažesnis tempas, atstumai ir žmonių kiekiai. Mažesnės kainos irgi jaučiasi.” 

Vilniuje dirbanti mados iliustratorė Goda Pele tvirtina, kad besikeičianti aplinka – įkvėpimo šaltinis. “Man dirbti keliaujant – tai nenutrūkti nuo ritmo, kuris itin svarbus kuriant. Gaudyti idėjas, kurias vienokiu ar kitokiu būdu realizuosiu ateityje.” 

“Light House” vadovas Paulius Naujokas pastebi, kad apie “workation” galimybes Klaipėdoje domisi ne tik lietuviai, bet ir užsieniečiai. “Artėjant vasaros sezonui sulaukiame vis daugiau užklausų iš įvairių kompanijų. Įmonių vadovai ieško ne tik šiuolaikiškų coworking&coliving (liet. bendradarbystės erdvė su integruota gyvenamąja vieta) erdvių, bet ir domisi edukaciniais renginiais, aktyviomis veiklomis, kurias galėtų išbandyti kartu su kolegomis.”

Specialistai įvardina begalę “workation” pliusų: stiprėjanti komanda, auganti motyvacija, pozityvios emocijos, “šviežias” požiūris, generuojamos naujos idėjos ir “natūralūs vitaminai”: saulės, jūra, smėlis.

Tačiau atmestinai suorganizuotos darbo atostogos gali virsti tikru iššūkiu, todėl čia pateikiama keletas praktiškų patarimų, kaip tikslingai derinti darbą su atostogomis:

1. Draugiškos darbui aplinkos paieškos

Geriausias variantas – kartu su komanda, balsavimo būdu, išsirinkti “workation” vietą. Visų poreikiams įtikti sunku, bet pasirinkimas nuo klasikinių ofisų prie jūros iki šiuolaikiškų bendradarbystės erdvių platus, todėl kompromisą rasti įmanoma. Vienas iš svarbiausių akcentų vietos paieškose turėtų būti spartusis internetas, įrengtos dirbtuvių erdvės ir kokybiškas maistas. Todėl atlikti “namų darbus” reikia kruopščiai: ne tik rasti galimus potencialių vietų pasiūlymus, bet ir skaityti rekomendacijas, tiesiogiai bendrauti su administracija.

2. Klientų informavimas, darbų paskirstymas

Jeigu į “workation” išvyksta visa komanda ir pagrindinis ofisas lieka tuščias, reiktų informuoti klientus ir perspėti dėl galimų trumpalaikių pakitimų. Tačiau pasitaiko atvejų, kad į kelionę vyksta tik dalis kompanijos narių, kūrybinė grupė. Šiuo atveju patartina tiesiog paskirstyti darbus į dvi grupes: liekantiems ofise ir išvykstantiems.

3. Komandos lūkesčiai ir tikslai

Prieš perkeliant ofisą į neoficialią erdvę patariama išklausyti ir įvertinti kiekvieno komandos nario lūkesčius, išsikelti komandinius ir asmeninius tikslus, kurie bus įgyvendinti “workation” metu. Jie gali būti dviejų tipų: siejami su projektinėmis, darbo veiklomis, o kiti – su asmeniniais norais. Tikslų struktūrizavimas leis išlikti profesionaliems ir išlaikyti aukštą darbo kultūrą.

4. Paruošti darbo “workation” veiklų planą

Iškeltiems tikslams įgyvendinti svarbu turėti konkretų planą, kaip tie tikslai bus pasiekti. Patogu susikoncentruoti į trumpalaikius, mažos apimties projektus, kuriuos įmanoma išvystyti savaitės arba dviejų savaičių bėgyje, būtent tame laiko intervale, kiek trunka darbo atostogos.

5. Suplanuoti laisvalaikį

Atsižvelgus į komandos narių poreikius ir lūkesčius, po darbo suplanuoti būsimas komandines veiklas. Ypač populiarus kaitavimas, buriavimas, paplūdimio tinklinis, filmų peržiūros teminiai kulinarijos kursai ir t.t.

6. Mėgautis akimirka

Vienas iš lengviausių ir tuo pačiu sunkiausių iššūkių – sugebėti “persijungti” iš darbinės nuotaikos į atostogų režimą. Protingai suderintas darbo ir laisvalaikio balansas leis produktyviai praleisti laiką ir kitais metas planuoti naują “workation” kelionės tikslą.

Galiausiai, svarbu paminėti, kad “workation” principą pasirinkusios kompanijos turėtų aiškiai apibrėžti kelionės ir darbo tikslus, kitu atveju, yra tikimybė, kad tai gali tapti tiesiog grupinė kelionė, kuri gali ne tik būti ne produktyvi, bet ir nuostolinga.

Tam, kad “workation” metu būtų pasiekti maksimalūs rezultatai, kviečiame konsultuotis su “Light House” komanda, kuri ne tik atsakys į rūpimus klausimus, bet ir paruoš galimų “workation” veiklų pasiūlymų sąrašą. El.paštas: hi@lighthouse.com, Tel. Nr.: +370 687 72 897.